Akt Nadania:
"W uznaniu zasług Joachima Zdrenki - znanemu i cenionemu historykowi i epigrafikowi, autorowi licznych publikacji i książek związanych z historią złotowszczyzny, za zaangażowanie w rozwój kultury na Ziemi Złotowskiej”
Uchwała RM nr IV/28/11 z dnia 25 stycznia 2011 r.
Notka biograficzna:
Profesor Joachim Zdrenka urodził się w Świętej 16 lutego 1952 r., w rodzinie nauczyciela Jana Zdrenka i matki Anny z domu Guhs. W Złotowie zameldowany od 1978 r.
Ukończył Szkołę Podstawową w Świętej, a następnie Liceum Ogólnokształcące w Złotowie. Absolwent studiów historycznych i archiwistycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie także przygotowywał pod kierunkiem prof. dr hab. Kazimierza Jasińskiego pracę doktorską. W latach 1980-84 pracował jako kierownik działu I Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Gdańsku, a od 1985 roku stypendysta Fundacji Aleksandra Humboldta w Bonn oraz od 1987 roku pracownik naukowy różnych instytucji naukowych w Niemczech. Od 1994 roku roku Joachim Zdrenka jest profesorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej Zielonej Górze (od 2001 Uniwersytetu Zielonogórskiego), a w latach 1995-2003 kierownik pracowni epigraficznej Berlińsko-Brandenburskiej Akadenmii Nauk w Poczdamie. W 2002 roku otrzymał belwederską nominację profesorską, a rok później otrzymał powołanie przez Ministra Szkolnictwa Wyższego na stanowisko profesora zwyczajnego.
Zainteresowania naukowe:
-
historia średniowieczna Pomorza Zachodniego
-
patrycjat miast pomorskich i pruskich, szczególnie Gdańska
-
genealogia rodów pomorskich w średniowieczu
-
historia Niemiec regionu Pomorza Przedodrzańskiego w średniowieczu
-
epigrafika Polski północno-zachodniej
-
dyplomatyka zachodniopomorska i pruska
-
historia regionalna – Ziemia Złotowska i okolice
Autor 20 książek (3 dalsze znajdują się w druku) i ponad 200 publikacji naukowych (artykuły, recenzje). Bezpośrednio tematyki Złotowa dotyczy 11 książek i 12 artykułów naukowych (dalszych 5 jest w druku).
Wypromował 90 magistrów, 5 doktorów, autor 7 recenzji prac doktorskich, 7 recenzji prac habilitacyjnych i dwóch wniosków na profesora belwederskiego
|