Akt Nadania:
„W uznaniu zasług Janusza Sławińskiego – znanemu i cenionemu kompozytorowi i dyrygentowi, współtwórcy Euro Eco Meetingu, za zaangażowanie w rozwój kultury na Ziemi Złotowskiej."
Uchwała RM nr IV/26/11 z dnia 25 stycznia 2011 r.
Notka biograficzna:
Janusz Sławiński był wybitnym muzykiem, kompozytorem, aranżerem i dyrygentem. W wieloletnim dorobku zawodowym był szefem muzycznym i artystycznym wielu festiwali i przeglądów w kraju i za granicą.
Dyrygent i juror w ważnych wydarzeniach artystycznych w kraju i za granicą np. Festiwale w Soczi, Moskwie i Witebsku, a także w Karslsham (Szwecja), Rostock, Mönchengladbach, Drezno (Niemcy), Słonecznym Brzegu (Bułgaria), Bratysławie i Lirze (Słowacja).
Wiele utworów Janusza Sławińskiego zyskało status przeboju, a piosenki takie jak „Za zdrowie pań” czy „Żeby szczęśliwym być” śpiewała cała Polska. Zaangażowany społecznie, pełnił funkcję prezesa Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR w Warszawie, był członkiem rady artystycznej Wojska Polskiego, Narodowej Rady Kultury, Stowarzyszenia Polskich Twórców Telewizyjnych, stowarzyszenia ZAiKS.
Janusz Sławiński pochodził ze Złotowa. Przez całe życie zawodowe utrzymywał z naszym miastem ożywione kontakty, był jednym z inicjatorów Euro Eco Meetingu, a także pierwszym jego współorganizatorem. Aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym mieszkańców miasta Złotowa, był jednym z jurorów Międzynarodowego Festiwalu Polskiej Piosenki MALWY, odbywającego się w Złotowie.
Uhonorowany wieloma medalami i odznaczeniami między innymi złotą odznaka „Za zasługi dla obronności Kraju”, złotą odznaką „Związku Młodzieży Wiejskiej”, złotą odznaką „Zasłużony kulturze”, Złoty Krzyż zasługi za całokształt działalności. W 2011 roku odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis podczas koncertu galowego MALW w Złotowie.
|